header image

Nieuws

Leerlingen maken handprotheses voor kinderen via een 3D-printer

OP HET GOMARUS COLLEGE IN DRACHTEN GAAN BINNENKORT HANDPROTHESES VOOR KINDEREN GEMAAKT WORDEN VIA EEN 3D-PRINTER. • 11 mei 2021

Johan Vellema, conciërge en techniekondersteuner op deze school, vertelt dat er onlangs een samenwerking is ontstaan met Stichting e-NABLE Nederland en indirect met het UMCG in Groningen. ‘In het noorden was er nog geen bedrijf dat handprotheses maakt voor kinderen uit de noordelijke provincies. Mij leek dat een mooie kans. Op die manier hoeven de kinderen die een prothese nodig hebben niet meer zo ver te reizen, want wij kunnen ze vanuit Drachten aan gaan bieden.
’Het project moet nog van start gaan, want eerst moet er nog toestemming gegeven worden door Stichting e-NABLE, een groep vrijwilligers van over de hele wereld die met behulp van 3D-printers voor de ontvanger kosteloos 3D-geprinte handen en armen maakt. Inmiddels is er groot aantal e-NABLE chapters ontstaan, dat er lokaal voor zorgt dat vrijwilligers en ontvangers van een 3D-hand of -arm aan elkaar gekoppeld worden.

Vellema wil de leerlingen van het Gomarus College in Drachten graag laten zien wat de mogelijkheden zijn van een 3D-printer en daarnaast wil hij, samen met de leerlingen, een waardevolle bijdrage kunnen leveren aan het leven van een kind met een reductiedefect.
‘Als alles doorgaat, dan zullen deze kinderen ook bij ons op school kunnen komen. Wij moeten natuurlijk de maat van de prothese gaan bepalen, maar tegelijkertijd wordt het voor onze leerlingen veel tastbaarder wat ze aan het doen zijn. Onze leerlingen ontmoeten dan dus echt de kinderen voor wie ze de prothese gaan maken. Dit is echt betekenisvol onderwijs aanbieden.’

Vellema geeft sinds kort techniekonderwijs aan leerlingen van verschillende niveaus op het Gomarus in Drachten. ‘Ik had allerhande ideeën om met de 3D-printer te maken, samen met de leerlingen, en toen mocht ik technieklessen gaan verzorgen.’ Zo ligt er ook een idee voor het maken van een Marsverkenner, waarbij de originele Marsverkenner ‘ExoMy’ zo natuurgetrouw mogelijk wordt nagemaakt. ‘We hebben in het kader van dit project André Kuipers weten te regelen voor een gastles, die op 17 februari 2022 zal plaatsvinden.’

Als het aan Vellema ligt, zullen er in de toekomst nog veel meer projecten met de 3D-printer gaan komen. ‘Ik heb er enorm veel lol in en heb veel ideeën. Die zoek ik eerst zelf uit en dan wil ik er graag met onze leerlingen mee aan de slag. Het zou harstikke mooi zijn als het Gomarus College in Drachten dé 3D-school van het noorden wordt.’